Oświadczenie Stowarzyszenia Europa Tradycja

w sprawie przeniesienia pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

 

Kuria Lubelska zdecydowała się wydać jasne oświadczenie, iż abp Stanisław Budzik jest przeciwny eksmisji pomnika twórcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskego, stojącego opodal uczelni. Ma być on zastąpiony pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.

Sprawa dotyczy warstwy przede wszystkim symbolicznej, ma jednak najwyższe znaczenie, dla rozpoznania istoty stosunków państwo (partia) - Kościół dziś w Polsce. Wygląda bowiem na to, iż politycy ugrupowania rządzącego uznali, że są w stanie wymusić na arcybiskupie zaakceptowanie takiej decyzji. Władze kościelne dłuższy czas nie mogły zdecydować się na to, by zareagować na takie ich traktowanie ze strony polityków, jednak w końcu podjęto taką decyzję. Stąd chyba dzisiejsze oświadczenie Kurii.

Burzenie, przenoszenie pomników, jest kontrowersyjne samo w sobie. Zawsze oznacza jakieś wzajemne odnoszenie postaci która ma zniknąć z przestrzeni publicznej z tą, która ma ją zastąpić. Nie wnikając, co dokładnie chcieli przekazać politycy, forsujący pomysł w Lublinie, ogólna wymowa będzie jednoznaczna. To kolejny przejaw podporządkowywania sobie Kościoła przez władzę, obecną partię rządzącą. Dlatego głos pasterza Archidiecezji Lubelskiej powinien zostać poparty przez wszystkich, którzy takie traktowania Kościoła uważają za niedopuszczalne i szczególnie naganne.

Niesłychanie ważne w tej sytuacji będzie, czy taki głos poparcia padnie ze strony lubelskich organizacji katolickich, w rodzaju Akcja Katolicka, czy tak znany podmiot, jak lubelski Klub Inteligencji Katolickiej. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, iż obecna partia rządząca chętnie podporządkowuje sobie organizacje katolickie. Tak, że nie wiadomo, ich działacze są bardziej katolikami uczestniczącymi w życiu publicznym, czy reprezentantami partii w Kościele.

 

9 grudnia 2022 roku

Ryszard Skotniczny

Prezes

Stowarzyszenie Europa Tradycja

Pan Manfred Weber Przewodniczący Europejska Partia Ludowa

Pan Manfred Weber
Przewodniczący
Europejska Partia Ludowa Minęło wiele lat od chwili, gdy św. Jan Paweł II zachęcał nas, Polaków, byśmy przyłączyli się do struktur Unii Europejskiej. Co powiedziałby dziś?
Projekt europejski, który miał na myśli św. Jan Paweł II, to niewątpliwie odwołanie do tradycji powojennej chrześcijańskiej demokracji. Ocena tego nurtu, z perspektywy czasu, może być dyskusyjna. Jedno jednak nadal wydaje się aktualne. Życie ludzkiej społeczności może trwać i rozwijać się tylko na fundamencie duchowym. Dla powstania Europy konstytutywne w tym zakresie było chrześcijaństwo.
Takie refleksje nachodzą dziś, gdy obserwujemy, jak Pan Przewodniczący, w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, usiłuje w europejskich stolicach doprowadzić do wzmocnienia, rozszerzenia obozu politycznego EPP. Jak powinniśmy się do tego odnosić my, Polacy? W świetle tego, co mówił nam św. Jan Paweł II? Jak nadać dzisiejszy wymiar jego słowom?
Teoretycznie, jest to zagadnienie bardzo interesujące. Czy praktyczną odpowiedzią jest, gdy czołowa posłanka EPP Elżbieta Łukacijewska angażuje się w lansowanie najbardziej dyskusyjnych etycznie postulatów lewicowej agendy?
To zastanawiające. Pan Przewodniczący zdaje się podejmować starania mogące sugerować, iż dostrzeżono konieczność powrotu EPP do korzeni. Akurat w Polsce, w tym samym czasie EPP radykalnie zmierza w lewo? Wręcz z rozbawieniem można było obserwować, gdy przed poprzednimi wyborami ...

Czytaj więcej

Europa Tradycja

Stowarzyszenie Europa Tradycja

mail: stowarzyszenie@europatradycja.pl      

Numer KRS: 0000763858

Konto bankowe nr: 66109025900000000149616847  

2023, EuropaTradycja.pl